PENTRU ELEVI

Pentru cei ce folosesc laptop/desktop:

Dați click pe linkul următor: Tutorial intrare în cont nou Google

Pentru cei ce folosesc Smartphone/tabletă:

Dați click pe linkul următor: Tutorial intrare în cont nou Google

Utilizare Google Classroom pentru elevi (smartphone/tabletă):

Dați click pe linkul următor: Tutorial utilizare Google Classroom de pe smartphone

Cum îmi fac și trimit tema pe Google Classroom (smartphone/tabletă):

Dați click pe linkul următor: Tutorial trimitere temă de pe smartphone

PENTRU PROFESORI

1. Google Classroom – primii pași (profesori)

Utilizarea Google Classroom (începători)

Materialul vă prezintă succint pașii pe care trebuie să îi urmați pentru a crea un curs în aplicația Google classroom.

2. Google Classroom – de pe smartphone sau tabletă

Utilizarea Google Classroom (telefon/tabletă)

Materialul vă prezintă succint pașii pe care trebuie să îi urmați pentru a utiliza Google Classroom de pe smartphone.

3. Un tutorial foarte scurt (3 minute!!!) pentru crearea și popularea claselor virtuale:

Crearea și popularea claselor virtuale

4. Un tutorial pentru utilizare Google Meet (echivalent ZOOM, Skype for Business, Cisco Webex Meetings):

Utilizare Google Meet

În acest video sunt prezentate funcțiile Google Meet (ex Hangouts), instrument integrat în GSuite for Education – platformă autorizată pentru a desfășura activități didactice online la nivelul Universității de Artă și Design din Cluj-Napoca. Acest ghid este dedicat cadrelor didactice care doresc să construiască un curs online.

Secțiuni:
0:49 – accesare cont
1:35 – creare spațiu de întâlnire
3:03 – descriere meniuri în Meet
5:23 – descriere opțiune Prezintă acum / Present now (partajare ecran)
11:46 – sfaturi pentru apeluri video / predare sincronizată
14:09 – rezumat

5. Crearea chestionarelor cu Google Forms (durata: cca 40 min):

Crearea chestionarelor

6. Un tutorial complet de utilizare Google Classroom (mulțumită domnului Ștefan Apăteanu, CEO Edu Apps):

Utilizarea Google Classroom

🗒 La sfârșitul lecției online vom putea să: 🔹 creăm o clasa virtuală Google Classroom 🔹 adăugăm elevi și profesori 🔹 realizăm o acțiune tip Material 🔹 creăm, verificăm, notăm o acțiune tip Temă 🔹 creăm, verificăm, notăm o acțiune tip Întrebare 🔹 creăm, verificăm, notăm o acțiune Temă cu chestionar 🔹 gestionăm o acțiune după Subiect.