Selecție Wing Chun Kung-Fu

Clubul Wing Chun Close Range Combat Iași organizează selecție pentru copii cu vârsta cuprinsă între 7 și 14 ani, elevi la Școala Gimnazială Nr.1 Lunca Cetățuii. Informații suplimentare, la prof. Dorin Iacob (email idorin63@gmail.com, tel. 0741279116)

qiqong_wingchun

Clubul Sportiv Wing Chun Close Range Combat din Iași a fost înființat în anul 2002, continuând pe partea de Wing Chun activitatea Asociației Române de Kung-Fu Tradițional. Președintele clubului este Sifu Narciz Tașcă, eșarfă neagră 5 duan. În cadrul clubului sunt promovate două stiluri: Narciz Tașcă Wing Chun Kung Fu și Dao Yin Qigong

Sifu Narciz Tașcă este: Sifu eșarfă neagră 5 duan Head Instructor Wing Chun Kung-Fu atestat Martial Arts Association International;  Sifu eșarfă neagră 4 duan Wing Chun Kung-Fu și Dao Yin Qigong atestat WOMA Japan; Maestru Dao Yin Qigong atestat Martial Arts Association International și Martial Arts Health & Fitness Association.

Având ca principiu major “maximă eficienţă cu minim de efort”, Wing Chun-ul este un stil de Kung-Fu care îmbină într-un mod stilizat mișcările şarpelui şi ale cocorului. Stilul este caracterizat de economia de forţă şi controlul adversarului. El este adeptul luptei de la mică distanţă, unde tehnicile de braţ, cot și genunchi, cât și tehnicile joase de picior sunt avantajate.

Narciz Tașcă Wing Chun Kung-Fu reprezintă viziunea lui Sifu Narciz Taşcă asupra Wing Chun-ului, prin prisma celor peste 30 de ani de experienţă în Kung-Fu.

Narciz Taşcă Wing Chun foloseşte principii pedagogice moderne de predare, cum ar fi învăţarea de la simplu la complex şi de la un lucru cunoscut la unul nou, având materia structurată pe eşarfe şi grade pentru a facilita o mai bună evaluare. În procesul de pregătire sunt folosite frecvent perne, palmare, saci, greutăţi, corzi elastice, cât şi alte echipamente specifice pregătirii moderne.

Luând în considerare specificitatea, frecvenţa cât şi diversitatea agresiunilor în marile aglomeraţii urbane ale mileniului al 3-lea, antrenamentul în Narciz Taşcă Wing Chun Kung-Fu acordă o atenţie deosebită AUTOAPĂRĂRII. Astfel practicantul învață pe tot parcursul formării sale cum să reacționeze în situaţii din cele mai diverse, în care este apucat, tras, strangulat, proiectat, placat sau atacat cu arme precum bastonul scurt, cuțit sau pistol.

De asemenea, practicanții acestei metode au posibilitatea de a studia bastonul scurt, considerat una dintre cele mai probabile arme aflate la îndemână.

Categorii: Anunțuri

0 comentarii

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Avatar placeholder

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

twenty + 15 =