Ieşeanca Miruna-Daria Lehaci, campioană mondială în şahul şcolar!

Miruna Lehaci

Miruna Lehaci

La Campionatele Mondiale Şcolare de Şah de la Palatul Culturii din Iaşi (România), duminică, pe 30 aprilie 2017, s-a tras cortina, după runda cu numărul 9. A fost un maraton al şahului mondial, la care au participat 576 de jucători din 40 ţări, dar s-a concurat şi sub egida FIDE. România a cucerit 6 medalii la şah clasic, dintre care 1 de aur, 1 de argint şi alte 4 de bronz.
Campioană mondială la categoria “Fete – 13 ani” a devenit Miruna-Daria Lehaci (CS Politehnica Iaşi; antrenori: Vasile Manole, Vladimir Danilov, Vlad Ungureanu). O medalie de argint, la “Open 11 ani – băieţi” a cucerit Robert-Ionuţ Creangă (CS Universitar de Şah Bucureşti).
Cele 4 medalii de bronz au revenit jucătorilor: Teodor-Cosmin Nedelcu (Clubul de Şah Orizont 64 Brăila) – la Open 11 ani; Mihnea-Ionuţ Ognean (CSŞ Tg. Mureş) – la Open 13 ani; George Stoleriu (CS Politehnica Iaşi) – la Open 15 ani; Mălina-Andreea Aciu (CSM Focşani 2007) – la Open 15 ani.

Întregul articol, aici: http://dteodorescu.blogspot.ro/2017/05/ieseanca-miruna-daria-lehaci-campioana.html


0 comentarii

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Avatar placeholder

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

15 − three =